Co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do egzaminu PMP/CAPM

0
969

Interesuje Cię zarządzanie projektami ? Masz za sobą już jakieś doświadczenia projektowe i chciałbyś uzyskać formalne potwierdzenie Twoich kwalifikacji? Wiesz, że Project Management Institute już od dawna wydaje liczące się na rynku certyfikaty zawodowe dla Kierowników Projektów i nie wiesz, który z nich wybrać? Wiesz, że żeby zdobyć certyfikat trzeba zdać egzamin i nie wiesz jak najbardziej efektywnie przygotować się, by zdać go już za pierwszym podejściem?

Oto kilka informacji, które mogą Ci pomóc:

By przystąpić do egzaminu PMP (Project Management Professional) musisz spełnić kilka warunków formalnych. Powinieneś:

  • Mieć 3 lata (a dokładniej 4 500 godzin) doświadczenia w zarządzaniu projektami oraz skończone studia wyższe, lub
  • Mieć 5 lat (7 500 godzin) doświadczenia w zarządzaniu projektami

Doświadczenie w zarządzaniu projektami nie oznacza, że musiałeś pełnić rolę Kierownika Projektu. Wystarczy, że brałeś udział w realizacji takich zadań lub procesów, które opisuje standard PMBoK. Oczywiście powinieneś mieć także kogoś (najlepiej przełożonego), który będzie mógł to doświadczenie potwierdzić.

W obydwu przypadkach powinieneś mieć za sobą udział w szkoleniach dotyczących zarządzania projektami (najlepiej w akredytowanej przez PMI organizacji szkoleniowej wydającej certyfikaty uczestnictwa w szkoleniach) w wymiarze łącznym co najmniej 35 godzin.

Egzamin PMP…

…trwa 4 godziny i składa się z 200 pytań testowych z czterema odpowiedziami. Jeśli nie masz jeszcze wzmaganego do certyfikatu PMP doświadczenia w zarządzaniu projektami, to najbardziej odpowiedni jest certyfikat CAPM (Certified Associate in Project Management). Aby przystąpić do egzaminu CAPM należy:

  • Mieć 1 500 godzin spędzonych na pracy w zespole projektowym, lub
  • wziąć udział w szkoleniach dotyczących zarządzania projektami w wymiarze łącznym co najmniej 23 godzin.

Egzamin CAPM…

…trwa 3 godziny i zawiera 150 pytań testowych z czterema odpowiedziami. Zgłoszenie na egzaminy odbywa się za pomocą wypełnienia formularza online na stronie www.pmi.org.

Obydwa egzaminy odbywają się w języku angielskim i przeprowadzane są w ośrodkach Prometric. Egzamin PMP można obecnie zdawać tylko w Warszawie, natomiast CAPM w ośrodkach na terenie całej Polski. Zdający ma do dyspozycji specjalne stanowisko komputerowe, gdzie odpowiada na pytania testowe. Istnieje możliwość wyboru najbardziej dogodnej lokalizacji oraz terminu egzaminu.

Od 31 lipca egzamin PMP przeprowadzany jest  już według najnowszej, 5-tej edycji PMBoK-a, natomiast formuła egzaminu CAPM zmieniła się już miesiąc wcześniej, tj. 1 lipca.

Jeśli chodzi o rekomendowaną literaturę? PMBOK – 5th edition  jest tutaj pozycją konieczną i fundamentalną.

PODZIEL SIĘ
Marek Łubiarz
Ekspert w zakresie zarządzania projektami, programem i portfelem projektów. Wyróżniany przez klientów za profesjonalizm i osiągnięcia w zarządzaniu projektowym. Od roku 2008 związany z PM Experts. Zarządza projektami na rzecz klientów PM Experts, prowadzi projekty konsultingowe, tworzy i prowadzi szkolenia z obszaru zarządzania projektami. Członek Project Management Institute (PMI®) oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Od 2006 roku certyfikowany PMP®. Posiada również certyfikaty APMA oraz PRINCE2.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ