PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments) to brytyjski standard zarządzania projektami, który został opublikowany po raz pierwszy w 1996 r. Swe korzenie wywodzi z administracji państwowej, ale jest on na tyle uniwersalny, że może zostać zastosowany w projektach wszelkiego typu i w dowolnych środowiskach.

PRINCE2® prezentuje podejście do zarzadzania projektami oparte na procesach definiujących działania zarządcze, które powinny być wykonywane w trakcie projektu. Metodyka PRINCE2® zawiera kompletny zestaw pojęć dotyczących zarzadzania projektem, zapewniających właściwy przebieg projektu i zarzadzanie nim, a także wspólny język. Ma ona formalny, uporządkowany charakter, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana przy realizacji złożonych przedsięwzięć w modelu tradycyjnym.

PRINCE2 stanowi obecnie główną alternatywę dla amerykańskiej metodyki PMBOK promowanej przez Project Management Institute (PMI). W Polsce PRINCE2® wciąż jest metodyką nową, o czym świadczą liczby ukazane na wykresie. Zaskakujące może być to, że jedynie 3676 Polaków posiada certyfikat PRINCE2 Practitoner.

Źródło: dane udostępnione przez APMG, lipiec 2013
Źródło: dane udostępnione przez APMG, lipiec 2013

W jakich projektach stosować PRINCE2®?

PRINCE2® można zastosować do dowolnego rodzaju projektu, metodyka ta jest bowiem powszechnie akceptowana poprzez stosowanie języka zrozumiałego dla wszystkich uczestników projektu. Uczestnicy projektu prowadzonego za pomocą PRINCE2®rozumieją bowiem własne role i potrzeby, poprzez fakt, że metodyka zawiera określoną strukturę zakresu odpowiedzialności, delegowania, upoważnień i komunikacji.

Początkowo stosowana dla projektów informatycznych, może być z powodzeniem zaadoptowana do każdego typu projektów komercyjnych, z sektorów takich jak: administracja, telekomunikacja, energetyka, budownictwo, inżynieria, biznes, finanse, edukacja, itp.

PODZIEL SIĘ
Martyna Samołyk
Specjalista ds. Marketingu w firmie PM Experts. Doktorantka studiów stacjonarnych w Kolegium Zarządzania i Finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Znajduje się w gronie autorów poczytnego bloga PM Experts dotyczącego zarządzania projektami. Posiadaczka certyfikatu CAPM. Jej pasją jest ciągły rozwój.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ