Konto firmowe – czy to konieczność?

Zasadniczo nie. Jeżeli zapoznasz się z aktualnie obowiązującymi przepisami, to z pewnością zauważysz, że w żadnym akcie prawnym nie ma wzmianki o koncie firmowym – ustawodawca wymaga jedynie posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego. To, czy będzie to osobisty, czy też firmowy, zależy wyłącznie od samego zainteresowanego, czyli osoby otwierającej firmę.

Skoro konto firmowe nie jest koniecznością, to czy warto je założyć? To prosty sposób, aby oddzielić wydatki ponoszone przez firmę od osobistych. Dodatkowo banki mające w ofercie rachunki firmowe najczęściej starają się, aby korzystanie z nich łączyło się dla przedsiębiorcy z dostępem do dodatkowych usług. Zapomnieć nie można jednak o innych aspektach, w tym o kosztach.

Koszty – ile kosztuje prowadzenie rachunku osobistego, ile firmowego?

8 lutego 2017 r. w życie weszła ustawa, zgodnie z którą zarówno banki, jak i SKOK-i są zobowiązane oferować klientom darmowy rachunek podstawowy. Posiadając takie konto w banku, klient może liczyć, że nie zapłaci za:

  • prowadzenie rachunku,
  • 5 przelewów krajowych w miesiącu,
  • 5 wpłat i wpłat w bankomatach i wpłatomatach znajdujących się na terenie Polski w miesiącu.

Rachunek podstawowy jest zatem idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia osób fizycznych, których potrzeby są niewielkie. Klienci decydujący się na inne konto, muszą liczyć się, że zapłacą za np. każdy wykonany przelew czy obsługę karty płatniczej.

Jak wyglądają opłaty, gdy mowa o rachunkach firmowych? Chociaż banki najczęściej je naliczają , klient ma możliwość ich uniknięcia. Jak? Wystarczy, że spełni warunki stawiane przez bank. Często spotykaną praktyką jest, że bank rezygnuje z naliczenie opłaty za prowadzenie rachunku, gdy klient wykona w miesiącu przelew do urzędu skarbowego i ZUS-u.

Dostęp do dodatkowych usług – tu zyskują przedsiębiorcy

Ponieważ bankowość elektroniczna cieszy się dużym zainteresowaniem, wszyscy klienci mają możliwość – po zalogowaniu się do swojego konta – zarządzać swoimi finansami. Dodatkowo banki oferują zainteresowanym złożenie online wniosku o przyznanie np. kredytu lub założenie lokaty bankowej. Przedsiębiorcy w tym względzie zyskują jednak więcej, a to dlatego, że otrzymują dostęp do dodatkowych, bardzo przydatnych usług. O jakich mowa?

Konta dla firm znajdują się w ofercie m.in. Idea Banku. Klienci, którzy założą rachunek firmowy w tym banku, będą mogli skorzystać z:

  • Platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną. Jeżeli często pracujesz poza biurem, to korzystając z tego rozwiązania, sprawdzisz stan konta w dowolnym miejscu na świecie – wystarczy, że będziesz miał dostęp do smartfona i internetu.
  • Mobilnego Wpłatomatu. To innowacyjna usługa polegająca na tym, że przedsiębiorca nie musi samodzielnie zawozić utargu do banku – może zamówić jego odbiór przez pracownika banku.
  • Atrakcyjnych warunków na terminale płatnicze. Prowadząc punkt handlowo-usługowy, powinieneś umożliwić swoim klientom uregulowanie rachunku kartą płatniczą. Niska prowizja za udostępnienie terminala przez bank to większy zysk dla ciebie.

Chcesz mieć firmowe finanse pod kontrolą? Uważasz, że możliwość skorzystania z dodatkowych usług to dobre rozwiązanie? Zatem założenie rachunku firmowego będzie optymalnym rozwiązaniem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ