Stanowisko Project Managera uważane jest za jedno z tych najbardziej prestiżowych i najlepiej zarabiających. Nie bez przyczyny, bowiem wymagania stawiane kandydatom na stanowisko Kierownika Projektu są naprawdę wysokie, a kandydat wybierany jest z bardzo dużą dokładnością. Jakie więc warunki musi spełnić kandydat na tak prestiżowe stanowisko?

Przede wszystkim musi to być osoba wykształcona, najlepiej właśnie w tym kierunku. Warto tutaj wspomnieć, że samą rekrutacją na takie stanowisko zazwyczaj zajmuje się sam sponsor projektu, czyli osoba, która ma tak naprawdę decydujące zdanie w tej kwestii.

Project Manager ma cały ogrom obowiązków, które wymagają odpowiedniej wiedzy i specjalistycznego przygotowania. Z racji tego, że jest to osoba, która zarządza całym zespołem – musi wiedzieć, jak umiejętnie organizować czas całego zespołu. Nie od dzisiaj wiadomo, że celem jest realizacja projektu przy jak najmniejszym nakładzie kosztów i czasu. Aby tak się rzeczywiście stało, Kierownik Projektu musi odznaczać się bardzo wszechstronną wiedzą i potrafić zastosować ją w życiu codziennym. Metod zarządzania czasem pracowników jest mnóstwo – jedne lepsze, inne gorsze – decyzja zawsze należy do Kierownika Projektu.

Kierownik odpowiada przed sponsorem projektów, a reszta pracowników przez samym Kierownikiem Projektów. W związku z tym jakiekolwiek pojawiające się problemy, pracownicy konsultować będą własnie z nim. Praca Project Managera jest bardzo dynamiczna, w której wszystko szybko się dzieje. Pojawiające się problemy muszą być bardzo szybko rozwiązane, co wymaga umiejętności pracy pod presją czasu i stresu – jest to jedno z głównych wymagań kierowanych do PM.

Wszechstronność, umiejętność pod presją czasu i stresu, usprawnienie wewnętrznej komunikacji – to wszystko po to to, by sukcesywnie wdrożyć nowy projekt do firmy i sprawić, by ta była lepsza.

Wybierając odpowiedniego kandydata na stanowisko PM, również zwraca się uwagę na jego prezencję. Jest to sposób, w jaki się wypowiada, ton głosu, wygląd, ubiór – tutaj wszystko ma znaczenie. Niektórzy zapewne powiedzieliby, ze to wszystko nie ma znaczenia. Otóż znaczenie ma i to ogromne. Ton głosu pomaga lub szkodzi w komunikacji, a sposób wypowiadania się świadczy bezpośrednio o człowieku. Skoro ma to być osoba, która będzie zarządzać całym zespołem oraz jej zadaniem będzie wdrożenie nowych projektów – musi to być osoba, która będzie najlepsza pod każdym względem.

Bardzo dużą uwagę zwraca się na doświadczenie. Nawet najlepiej zapowiadający się kandydat, który ukończył najlepszą uczelnię w kraju nie ma szans na stanowisko, jeśli nie ma odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie. Bowiem wiedza, a umiejętność wykorzystania jej na co dzień to dwie różne kwestie. W związku z tym zazwyczaj to właśnie doświadczeni kandydaci brani są pod uwagę.

Stanowisko Project Managera być może i jest prestiżowe i być może są to duże pieniądze, ale z pewnością praca PM nie należy do najłatwiejszych – dlatego tak wysokie wymagania stawiane są kandydatom, którzy ubiegają się o to stanowisko.

Więcej informacji:
zarządzanie projektami z pmq.pl – szkolenia i doradztwo

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ