PMPIADA to wydarzenie dla Project Managerów, które zrywa z nudną koncepcją konferencji. Rok temu organizatorom udało się zgromadzić ponad 300 uczestników, pytamy więc w jaki sposób powstała idea tego nietuzinkowego wydarzenia, jak przebiegł pierwszy event i… kto za tym wszystkim stoi.

Skąd wziął się pomysł na PMPIADĘ?

Pytamy o to Rafała Sowińskiego, Dyrektora ds. Programów i Wydarzeń PMI PC*:

“Jedno z seminariów w Poznaniu prowadził Maciej Bodych z Whitecom. Po seminarium, w kuluarach rozmawialiśmy o organizowanych w Poznaniu wydarzeniach. Nigdy nie kusiła mnie wizja zrobienia konferencji. Jest ich kilka w różnych miastach, w Poznaniu nie potrzeba kolejnej. Rozmawialiśmy jak połączyć mówienie o PMBOK(R) ze szczerym zainteresowaniem słuchaczy. Maciej podrzucił, żeby zrobić to dynamicznie i z rywalizacją. Z otoczenia posypały się skojarzenia walki, rywalizacji, czegoś na kształt olimpiady. Wtedy też pojawiła się nazwa PMPiada. Pomysł jeszcze dojrzewał przez kilka miesięcy. Szukaliśmy PM, który poprowadzi projekt. No i zgłosił się Marcin, a potem 30 wolontariuszy. Marcinie szacunek – fajnie to zrobiłeś. Historia PMPiady to przykład, że zawsze można zrobić coś nowego, innego, lepszego. No i też dowód, że spotkania, seminaria mają ogromną wartość, chociażby kreatywnego spędzania przerw (śmiech).”

Pierwsza edycja

„W 2016 roku udało nam się zebrać naprawdę ciekawy zestaw specjalistów w gronie prelegentów, jak i jury” – mówi Marcin. “Często to ludzie, którzy tworzyli podwaliny zarządzania projektami w Polsce, obecnie wykładowcy, mentorzy i właściciele prężnie działających firm lub niezależni konsultanci, osoby posiadające liczne certyfikaty. Co ważne, zebrani specjaliści nie ograniczają się do „waterfallowego” podejścia – wielu z nich to praktycy technik zwinnych.”

Wydarzenie miało charakter nieco zbliżony do konferencji TED – mówcy byli zobowiązani zmieścić się w narzuconym z góry czasie. „Bardzo podobał mi się element sportowej rywalizacji, ciekawie było obserwować jak niektórzy prelegenci – mimo, że wspaniali specjaliści – nie radzili sobie z presją upływających minut, podczas gdy inni byli na tyle przygotowani, że potrafili zawrzeć najważniejsze treści w wyznaczonym czasie i do tego brylować poczuciem humoru” – mówi Natalia, studentka – uczestniczka pierwszej edycji. „Wielu wykładowców ma tendencję do używania stale tych samych materiałów, co powoduje, że osoba często uczestnicząca w konferencjach, słyszy to samo wystąpienie kilka razy w roku (śmiech) – na PMPIADZIE to nie przejdzie”.

O czym była mowa?

Tematyka była bardzo obszerna „mieliśmy ciekawą analizę specyfiki pracy współczesnego Project Managera, który musi być niejako ‘człowiekiem renesansu’” – wspomina Marcin Płóciennik. „Mowa była również o zarządzaniu integracją projektu, gdzie wskazano na to, jak istotne jest poprawne zamknięcie przedsięwzięcia. Jeden z prelegentów udzielił wielu cennych rad na temat tego, jak zaoszczędzić czas w projekcie.

Wielu zgromadzonych zainspirował podjęty przez jednego z mówców aspekt estetyczny dokumentacji projektowej: propozycja jednostronicowego, dobrze zwizualizowanego raportu”.

Nie pominięto również czynnika ludzkiego: mowa była o tym, jak ważne dla utrzymania zaangażowania w zespole jest badanie tego, co się w nim dzieje, umiejętne formowanie go i nie pomijanie fazy konfliktu. Podjęto również trudny temat komunikacji z interesariuszami.

Prelekcja Macieja Bodycha, która to właśnie zdobyła serca publiczności (aż 37% głosów!), była opowieścią o tym, jak ważna jest współpraca z interesariuszami w projektach. „Jeśli w każdym projekcie nie znajdziecie kilkunastu interesariuszy, to znaczy, że nie zostali dobrze zidentyfikowani” – podsumował Bodych.

Tomasz Kopczyński, zdobywca tytułu Prelegenta Roku 2016 wg Jury, zaprezentował swoją koncepcję zarządzania kompetencjami zespołu projektowego. Kopczyński twierdzi: „Zarządzanie kompetencjami zespołu projektowego jest dziś czynnikiem decydującym o efektywności projektu, a kluczowym zasobem w projekcie są ludzie i ich potencjał. Dobór osób odbywa się na podstawie profilu kompetencyjnego – weryfikacji kompetencji behawioralnych. Jak rzekł Seneka – ‘Nikt nie jest przez przypadek dobry, doskonałości trzeba się nauczyć’”

Czego więc można spodziewać się w 2017 roku?

W tym roku udało nam się tak dobrać prelegentów, aby poruszony został każdy blok tematyczny PMBOK’a, mówi Marta, odpowiedzialna za ten obszar wolontariuszka. Mamy więc dziesięć osób, a każda z nich będzie miała 20 minut na przedstawienie swej wiedzy. Spodziewamy się w tym roku jeszcze wyższego poziomu wydarzenia. Wielu prelegentów miało już okazję uczestniczyć w PMPIADZie, bądź zapoznać się z materiałem video z poprzedniej edycji – znają więc koncepcję i są świadomi wyzwania.”

Kto za tym stoi?

PMPIADA jest organizowana w 100% przez wolontariuszy.

„Jest to świetne doświadczenie nawet dla doświadczonego PM’a, ponieważ projekt jest prowadzony zgodnie z założeniami PMBOK” – mówi Anna, wolontariuszka. „Kierujący projektem PM starannie prowadzi całą dokumentację projektową. Można sporo dowiedzieć się o tym, jak skutecznie prowadzić spotkania zespołu, jakie zmiany mogą zajść w projekcie i wreszcie w praktyce poznać różne narzędzia do zarządzania zadaniami, komunikacją itd. Niesamowicie również można korzystać z doświadczeń innych wolontariuszy, którzy są źródłem stałej inspiracji”.

Wśród wolontariuszy jest spora grupa studentów kierunku Zarządzanie Projektami: „Na studiach uczymy się o sytuacjach, których nie mieliśmy okazji przeżyć. Dzięki pracy przy PMPIADZie możemy na własnej skórze odczuć czym np. jest zarządzanie ryzykiem (śmiech)” – mówi Dominika ze Studenckiego Koła Naukowego ASAP.

Jacek Śledziński, założyciel i CEO agencji strategiczno-marketingowej Blue Owl, zdecydował się na współpracę z projektem, gdyż jak mówi: „W naszej firmie oczywiście zarządzamy projektami, ale interesowało nas spojrzenie na ten proces z innej strony, usystematyzowanie go. Wartością dodaną pracy przy PMPIADZie jest możliwość obcowania ze specjalistami innych dziedzin w ramach zespołu projektowego, tutaj dochodzi do inspirującej dyfuzji wiedzy. Bardzo cenne doświadczenie dla każdego managera!”.

Kolejna edycja PMPIADY odbędzie się 1 kwietnia 2017 roku w Poznaniu w Collegium Historicum Novum w Poznaniu (kampus UAM Morasko, ul. Umultowska 89D).

Rejestracja na wydarzenie

Więcej szczegółów na www.pmpiada.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ