PMP vs PRINCE2 vs IPMA-C – certyfikaty kierowników projektów – Infografika

1
1743

Infografika powstała na podstawie ilości wyszukań w Google w lutym 2013 (narzędzie udostępnione przez Adwords) oraz oficjalnych danych publikowanych na stronach właścicieli certyfikatów. W przypadku Prince2 Practitioner liczba aktywnych certyfikatów została oszacowana, gdyż APMG podaje dane jedynie o liczbie odbytych egzaminów, podaje jednak poziom zdawalności (na poziomie 75%), więc w miarę z dobrym przybliżeniem można przyjąć liczbę certyfikatów.

Wnioski jakie się nasuwają, niewiele się różnią się od tych, które publikowałem niespełna cztery lata temu. Globalnie triumfuje PMP, z niewielkimi wyjątkami tj. Wielką Brytanią, Holandią, gdzie PRINCE2 ciągle posiada miażdżącą przewagę. W Polsce wygrywa PMP, ale nie jest to wielka różnica (gdyby porównywać certyfikaty na poziomie niższym, Prince2 zapewne byłby wygrał), ciekawym przypadkiem jest również jest Australia, gdzie wg Google obydwa certyfikaty są równie popularne. Warto jeszcze odnotować certyfikację IPMA, która całkiem nieźle sobie radzi w Europie (Niemcy, Holandia – 16%), w Polsce 7% zapytań.

Ciekawe jest również porównanie kosztów, jakie należy ponieść aby przystąpić do egzaminu (nie uwzględniają kosztów szkoleń), wygląda na to, że im certyfikat bardziej niszowy tym certyfikacja jest droższa (PMP – 555 USD, PRINCE2 – 1215 USD, a IPMA-C to już ponad 1800 USD). Warto to wziąć pod rozwagę. Chciałbym również przypomnieć, że zasadniczo obszary pokrywane przez certyfikacje się uzupełniają – od wiedzy bardzo przekrojowej, po nastawionej na konkretne procesy i działania.

PODZIEL SIĘ
Mateusz Jasny
Absolwent Elektroniki i Telekomunikacji na AGH w Krakowie, Efektywnego Zarządzania i Nadzoru IT na SGH, Zarządzania Procesowego na ALK, a ostatnio również studiów MBA. Posiadacz certyfikatów: PMP oraz ITIL Intermediate. W branży IT od 2004, gdzie jest zaangażowany głównie przy projektach związanych z usprawnianiem procesów zarządzania IT. Prowadzi projekty dla klientów z USA oraz Europy Zachodniej. Do jego obowiązków należą również kontrola i audyty zagrożonych projektów, oraz szkolenia i doradztwo z zakresu biblioteki ITIL. Od października 2012 pełni funkcję v-ce dyrektora ds. administracji i członkostwa w krakowskim oddziale Project Management Institute. W wolnym czasie interesuje się kuchnią dalekowschodnią, a ostatnio stawia pierwsze kroki w kuchni molekularnej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ