Praktyczne lekcje zarządzania projektami

0
835

Dziś mam dla Was cudeńko. Skończyłam właśnie czytać Praktyczne lekcje zarządzania projektami Michała Kopczewskiego. Książkę można czytać na dwóch płaszczyznach:

  • zarządzanie projektami,
  • opowieści pasjonatów.

Obie te płaszczyzny łączą w sobie to, co mnie życiowo i zawodowo kręci. Po pierwsze – bardzo rzeczowe i konkretne spojrzenie na duże projekty, które zrealizowali bohaterowie publikacji. Po drugie – prawdziwe historie 12 niesamowitych i inspirujących ludzi połączone z praktycznym komentarzem Autora nt. realizowania projektów. Z każdej historii wzięłam coś wyjątkowego dla siebie.

Publikacja zdobywa u mnie punkty za:

  • doskonały dobór osób, z którymi przeprowadzone zostały wywiady,
  • profesjonalny sposób prowadzenia rozmów, a więc zadawanie właściwych pytań i umiejętne drążenie tematów bliskich kierowaniu projektami,
  • ciekawe wnioski, które wyciągnął Autor ze wszystkich rozmów, a które mogą posłużyć za prawdziwe lekcje dla kierujących projektami na co dzień. Zwłaszcza, że wielu rozmówców nie wie zupełnie „jak tego dokonali”. Widać to dopiero obiektywnym okiem, kiedy przeanalizuje się ich słowa i opisane doświadczenia.

A co najbardziej podoba mi się w książce?

Opisanie projektów przez pryzmat pasji, którą mają różnorodni ludzie – przedsiębiorcy, sportowcy, społecznicy. Jestem pod absolutnym wrażeniem tego, jak wiele różnorodnych misji życiowych mają osoby, z którymi Michał Kopczewski przeprowadził swoje rozmowy. Ile wspaniałych inicjatyw można zrealizować przy odpowiednim zorganizowaniu zasobów i skupieniu swojej energii? Naprawdę sporo!

Uświadomienie czytelnikom, że projekty są wszędzie. Bo projektem jest zarówno wyremontowanie cukierni, otwarcie hotelu SPA, zorganizowanie podróży na biegun z niepełnosprawnym nastolatkiem, czy misji pokojowej w Somalii. Mało kto z nas może poszczycić się takimi realizacjami w swoim życiu, więc tym ciekawiej czyta się opowieści tych, którzy realizują je na co dzień.

Cudownie czyta się wielkie opowieści ludzi, którzy nie mają poczucia, że zrobili coś wielkiego. Przebijająca przez większość stron książki skromność jej bohaterów wynika najprawdopodobniej z faktu, że całe lata poświęcali na obracanie swoich misji życiowych w realne działania. I nie jest ważne, czy chcieli pomagać innym, realizować osobiste cele rozwojowe, czy zdobywać szczyty w biznesie. Kluczowe jest to, że potrafią opowiedzieć bez nadużywania dużych określeń o tym, jak zrobili to, co sobie wcześniej zaplanowali.

Praktyczne lekcje zarządzania projektami Michała Kopczewskiego to wspaniała książka dla wszystkich, którym zarządzanie projektami kojarzyło się dotąd tylko z korporacyjnym żargonem, albo enigmatycznym i bliżej nieokreślonym tematem, o którym wiele osób mówi, ale mało kto rozumie o co w tym wszystkim właściwie chodzi.

PODZIEL SIĘ
Katarzyna Żbikowska
Dziesięć lat w korporacjach dały mi potężne fundamenty do tego, co teraz robię zawodowo – realizuję się jako trener (komunikacji wizualnej, kreatywności w biznesie, kierowania projektami, a także rozwijania siebie) i autorka. Napisałam dwie książki – „Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele za pomocą mind mappingu” (Onepress 2012) oraz „Komunikacja biznesowa oczami kierownika projektu” (Onepress 2013). Ale to na pewno nie jest moje ostatnie słowo… Jestem blogerką – moją stronę znajdziesz pod adresem www.KatarzynaZbikowska.pl. Jestem także twórcą projektu www.mapymysli.com. Jestem certyfikowanym kierownikiem projektów i praktykiem mind mappingu. Ostatnio najbardziej interesują mnie: myślenie wizualne, tworzenie infografik i sketchnotes, personal branding, a także świadome kreowanie ścieżki kariery.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ