Kilkaset przedsiębiorstw sektora MSP i korporacyjnego planuje inwestycje w zaawansowane rozwiązania informatyczne. W chwili obecnej opracowywane są budżety na rozwój infrastruktury IT i definiowane wytyczne dla dostawców. Problem w tym – mówi Iwona  Gajda, Prezes Zarządu firm konsultingowych BPC Group –że menadżerowie nie są przygotowani do organizacji procesów i popełniają szereg błędów w rozmowach z dostawcami. Dlatego opracowaliśmy dla przedsiębiorstw specjalną publikację książkową, która ma im pomoc w codziennej pracy.

Publikacja pt.  „Dostawcy zaawansowanych rozwiązań IT na rynku polskim: z kim współpracować?” ukaże się na rynku w lutym br. Stanowi kompendium wiedzy na temat funkcjonowania dostawców IT na rynku polskim. Zawiera rekomendacje wybranych firm wdrożeniowych, które oferują systemy klasy informatyczne. Konsultanci BPC Group przeanalizowali m.in.

  • Ponad 1000 opinii użytkowników systemów na temat zadowolenia ze współpracy z dostawcą;
  • ilość i rodzaj autorskich aplikacji, które  znajdują się w ofercie ponad 300 dostawców zaawansowanych rozwiązań IT, a wzbogacają system o dodatkowe funkcjonalności;
  • doświadczenie dostawców na rynku i zasoby kompetencyjne konieczne do przeprowadzenia wdrożeń.

Publikacja zawiera również praktyczne porady i informacje, które przydadzą się w procesach wyboru systemu, w tym spis głównych błędów popełnianych przez przedsiębiorców na etapie prowadzenia rozmów z  dostawcami rozwiązań.

Konsultanci BPC Group od 10 lat monitorują rynek inwestycji informatycznych w sektorze MSP i korporacyjnym w Polsce. Rocznie analizują  funkcjonalności ponad 200 systemów IT i weryfikują kompetencje kilkuset dostawców.   Przedsiębiorstwom udzielają rekomendacji i wspierają kadrę menadżerską w procesach wyboru systemów IT. Do tej pory konsultanci BPC Group udzieli rekomendacji blisko 2 tysiącom przedsiębiorstw.

Na rynku polskim oferowanych jest ponad 170 rozwiązań różnych klas systemowych – mówi Wojciech Ziaja, Dyrektor Sprzedaży Synergy Poland, firmy konsultingowej Grupy BPC  – Duża część z nich jest dystrybuowana za pośrednictwem rozbudowanych sieci dealerskich, liczących nawet po kilkaset podmiotów.

Dostawcy systemów ERP na bieżąco wzbogacają swoje rozwiązania o nowe funkcjonalności. Ponadto uzupełniają portfolio produktowe o specjalistyczne, zewnętrzne aplikacje, które integrują z nadrzędnym systemem. Dzięki tym zabiegom ich oferta jest wstanie zaspokoić potrzeby niejednego przedsiębiorcy. Firmy te znacznie różnią się kompetencjami. Wiele z nich posiada bogate doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań oraz dostosowywaniu ich do potrzeb przedsiębiorstw. Niektórzy wyspecjalizowali się w obsłudze wybranych branż. Niestety, są również i takie firmy informatyczne, które sprzedają przedsiębiorstwom swoją ofertę, nie posiadając zaplecza kompetencyjnego, narażając je na ogromne starty finansowe.

Obok dostawców systemów ERP, na polskim rynku swoje rozwiązania i usługi oferuje kilkudziesięciu producentów specjalistycznych aplikacji, które wspomagają zarządzanie przedsiębiorstwa w wybranych obszarach funkcjonalnych. Dostawcy systemów klasy MES oraz SCADA oferują rozwiązania, które m.in. wspierają genealogię produkcji, monitoring pracy maszyn w czasie rzeczywistym, wyliczanie wskaźników OEE. Dostawcy systemów klasy APS sprzedają systemy, dzięki którym możliwe jest wykonywanie złożonych aplikacji planistycznych i symulacji w celu optymalizacji przebiegu produkcji. Z kolei dostawcy systemów klasy CMMS oferują systemy, które wspierają utrzymanie ruchu przedsiębiorstw produkcyjnych w zarządzaniu wyposażeniem sprzętowym oraz w planowaniu remontów maszyn. Swoje miejsce na rynku znaleźli także dostawcy rozwiązań, które pomagają w planowaniu zaopatrzenia i w kontroli logistyki w ramach łańcucha dostaw (WMS), dostawcy rozwiązań obszaru analityki zarządczej (BI), obiegu dokumentów (Workflow) oraz wielu innych klas.

Obecnie konsultanci BPC Group monitorują ponad 400 procesów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach sektora MSP i korporacyjnego, które mają które dotyczą wprowadzenia nowych rozwiązań do roku 2017. Niestety, wciąż bardzo duża ilość przedsiębiorstw podejmuje decyzję o współpracy z dostawcą na podstawie nierzetelnych informacji. Do najczęściej popełnianych przez polskich przedsiębiorców błędów na etapie rozmów z firmami informatycznymi należą:

  1. brak weryfikacji prezentowanych przez dostawców IT referencji,
  2. zawierzanie marce i słowom dostawcy,
  3. brak sprecyzowanych potrzeb biznesowych wobec systemów IT.

W celu ułatwienia przedsiębiorcom wyboru dostawcy oraz organizacji procesu wdrożenia rozwiązania, BPC Group opracowało publikację na temat rynku dostawców zaawansowanych rozwiązań informatycznych w Polce pt. „Dostawcy zaawansowanych rozwiązań IT na rynku polskim: z kim współpracować?”.

Książka będzie dostępna do zamówienia na stronach Business Penetration & Consuting (www.it-penetration.pl) oraz na dystrybuowana wśród uczestników Spotkań Edukacyjnych organizowanych przez BPC Group.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ