W dniu 3-4 kwietnia 2017 w Warszawie odbyła się konferencja Portofolio Experience. Temat przewodni tegorocznej edycji wydarzenia dotyczył zarządzania zmianą organizacyjną pod względem wartości i ludzi.

Po uroczystym otwarciu konferencji przez Macieja Bodycha głos przejął pierwszy, zagraniczny prelegent Thomas Walenta. W swoim wystąpieniu poruszył kwestie implementacji zmian w organizacji, które częste są inicjowane przez rynek, konkurencję, technologię czy regulacje prawne. Szeroki portfel projektów pozwala zmierzyć się z tymi zmianami oraz ich ryzykiem, decydując się na zestaw projektów, które są strategiczne dla firmy.

Jak wybrać najlepszy zestaw projektów? Na to pytanie odpowiedział Remigiusz Orzechowski, prezentując system Hadrone, służący do zarządzania portfelem projektów i projektem. Oprogramowanie potrafi w łatwy sposób porównać prowadzone przez nas projekty pod kątem wielu czynników i wybrać te, które są np. najbardziej dochodowe dla organizacji.

Temat oprogramowania był poruszany również przez Damiana Joniec oraz Elżbietę Gęborek z Computer Plus. Prelegenci skupili się  przedstawieniu dobrych praktyk, które zwiększają szanse na skuteczne wdrożenie systemu zarządzania projektami. Kluczowa jest według nich analiza oraz zrozumienie potrzeb klienta. Niestety często zapomina się o tym w przetargach, biorąc pod uwagę wyłącznie kryterium ceny oraz zakres funkcjonalności. Ważne jest również wsparcie powdrożeniowe, ponieważ opór pracowników czy trudności z korzystaniu z oprogramowania mogą doprowadzić do braku odpowiedniej bazy danych, istotnej dla całego systemu.

Marek Skalik swój warsztat dotyczący „Jak być autentycznym przywódcą własnych projektów”  rozpoczął od wyświetlaniu sceny z filmu „Gladiator”, na podstawie której uczestnicy mieli za zadanie określić cechy autentycznego przywódcy. Podczas dyskusji została wybrana tożsamość przywódcy, składająca się z roli wojownika, gospodarza oraz władcy.

Oprócz kwestii poświęconej przywódcy zostały omówione mechanizmy oraz praktyki, służące do zwiększenia efektywności pracy bądź zmiany nawyków całego zespołu. Jednym z nich był efekt Hawthorne. Polega on na zmianie postawy osób, które wiedzą, że są obserwowane. Pracownicy, którzy proszeni są o opinię czują własną wartość oraz poczucie wpływu, przez co pracują wydajniej.

Podczas konferencji miała miejsce ogłoszenie wyników konkursu na najlepszego PMO. W tym roku  zwycięzcami zostali:

  • The most mature PMO – Raiffeisen Bank Polska S.A.
  • The fastest growing PMO – IPF Polska Sp. z o.o.

Po wynikach konkursu PMO Award swój wykład wygłosi Hennry Portmam, który współpracował przy wprowadzaniu metod PMO w wielu krajach na całym świecie. W swoim wystąpieniu odniósł się do roli PMO w metodyce agile. Z jego doświadczenia wynika, że rola PMO różni się od tradycyjnych metodyk. W podejściu zwinnym stanowisko PMO jest bardziej traktowane bardziej jako stanowisko tymczasowe niż permanentne. Zdecydowanie większa uwaga jest skupiona na wokół zespołu, który jeśli jest doświadczony posiada wystarczające kompetencje do wspólnego zarządzania projektem.

Ostatni wykład na temat kultury organizacyjnej poprowadziła charyzmatyczna Kimberly Wiefling, która zaangażowała publiczność do udziału w zajęciach. Wspólne gry, dyskusje, odpowiedzi miały na celu odkrycie ciemnej, dysfunkcyjnej strony organizacji oraz znalezienie pomysłów na zmianę na lepsze!

Drugiego dnia konferencji odbyły się całodniowe warsztaty prowadzone przez cenionego w świecie zarządzania projektami trenera – Kimberly Wiefling.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ