Zarządzanie projektami to z pewnością zajęcie pasjonujące, ale i coraz częściej wymagające dostępu do dobrego sprzętu elektronicznego – komputer, smartfon, tablet stały się już podstawowymi narzędziami każdego managera. Posiadamy więc sprzęt warty nawet kilkanaście tysięcy złotych, a jednocześnie bardzo delikatny.

Mądry Polak przed szkodą

Według statystyk aż jedna trzecia uszkodzeń elektroniki spowodowana jest zalaniem. Nic dziwnego, to prawdopodobnie jedna z sytuacji najłatwiejszych do zaistnienia w domowym zaciszu. O ile jednak w domu jesteśmy w stanie skutecznie je ograniczyć (na przykład nie stawiając szklanek w pobliżu elektroniki), tak przedstawiciele wielu zawodów – na czele ze wspomnianymi wcześniej fotografami – nie mają już takiej możliwości. Nagła ulewa, upadek, popchnięcie lub jakikolwiek inny czynnik zewnętrzny naraża cenny sprzęt na uszkodzenia. Tego typu wypadki mogą być bardzo bolesne – zarówno w sferze czysto fizycznej, jak i ekonomicznej.

Oczywiście nie istnieje możliwość zapobieżenia tego typu sytuacjom. W bardzo prosty (i niedrogi) sposób można jednak ocalić swój portfel dzięki szerokiemu wachlarzowi usług oferowanych przez ubezpieczycieli elektroniki. W istocie – ubezpieczenia w ostatnich latach przestały dotyczyć tylko szeroko rozumianych „polis na życie”, a na rynku pojawiły się firmy specjalizujące się właśnie w ubezpieczaniu elektroniki, między innymi Gadget Cover.

Awaryjny sprzęt

W 2011 roku portal komputerowy CHIP opublikował informacje przygotowane przez pracowników pogotowia komputerowego. Z danych tych wynika, że elementami sprzętu, które najczęściej ulegają awariom, są zasilacze, dyski twarde i matryce (odpowiednio 23%, 18% i 12%), czyli jedne z newralgicznych elementów komputera. Znów nietrudno wyobrazić sobie komputer profesjonalisty – także i one osiągają niebagatelne ceny ze względu na przygotowanie ich do konkretnych zastosowań. Nawet przejściowy brak dostępu do takiego narzędzia pracy może być katastrofalny – w takiej sytuacji nieoceniona staje się dobra oferta ubezpieczeniowa, która zapewni zarówno szybką pomoc serwisu, jak i udogodnienia takie jak na przykład chmura, gdzie można zapisać ważne dla nas dane i mieć do nich dostęp na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. To bardzo ważna informacja dla osób, które pracują na konkretnych danych i to one są im niezbędne w wykonywaniu obowiązków.

Istotne znaczenie ma także możliwość ubezpieczenia sprzętu od kradzieży – niestety większość tego typu sytuacji kończy się utratą elektroniki raz na zawsze (systemy pozwalające namierzyć skradziony przedmiot wciąż są bardziej ciekawostką niż standardowym wyposażeniem chociażby laptopów). Dobre ubezpieczenie pozwala uzyskać nowy sprzęt w miejsce utraconego, a tym samym uniknąć kosztów nabycia nowych urządzeń.

Wykonywane przez nas zawody są różne, a każdy z nich wymaga innej wiedzy, umiejętności czy sprzętu. Chociaż dwóch pierwszych nie jesteśmy w stanie ubezpieczyć czy zdobyć drogą kupna, tak trzeci czynnik już jak najbardziej podlega realnemu uszkodzeniu lub zagubieniu, a także kradzieży – i od tych przykrych zdarzeń można się już ochronić. I wcale nie jest to rozwiązanie drogie: polisy ubezpieczeniowe to koszt kilkuset złotych (mowa oczywiście o najbogatszych pakietach) rozłożone na kilka lat (często pięć). Daje to kilkanaście złotych miesięcznie – kwotę śmiesznie niską w porównaniu do wartości chronionego sprzętu. Nigdy nie wiemy, co wydarzy się za pięć minut, pięć godzin czy pięć dni – a raczej nikt nie chce narażać się na niepotrzebny stres i wydatki.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ