Six sigma część 1

0
781

Koszt, Czas, Jakość – trzy wymiary projektu. Każdy z każdym ma jakiś związek, od każdego – inny jest zależny. Z punktu widzenia Menedżera Projektu to wystarczy aby mieć spokojne sumienie. Powstaje pytanie – który z tych wymiarów dotyczy tego, dla kogo ten projekt powstaje – klienta, będącego bezpośrednim odbiorcą wyniku projektu?

Każdy oczywiście jest ważny dla klienta. Zauważmy jednak, że na początku projektu klient określa te trzy wymiary precyzyjnie w wymaganiach projektu i oczekuje ich spełnienia. Załóżmy, że oto na miesiąc przed zaplanowanym zakończeniem projektu mamy sytuację, która każe nam wybierać – przekroczyć budżet czy opóźnić zakończenie projektu. Z tym pytaniem oczywiście udajemy się do klienta. On stwierdza, że z dwojga złego woli dopłacić. Podsuwamy mu odpowiednie dokumenty, modyfikacje, uaktualnienia planów… Jest podpis – jest dobrze. Na koniec projektu klient nie kryje oburzenia z przekroczenia początkowych założeń.

Czy można sprawić, aby, pomimo konieczności strat, klient podziękował nam za dobrą współpracę i obiecał odezwać się gdyby nadarzył się kolejny projekt? Otóż można. A na pewno warto spróbować.

Metodyka 6 sigma jest zbiorem narzędzi i filozofią pracy, prowadzącym do powstania co najwyżej 3,4 błędu na milion prób. Środkiem do tak zdefiniowanej doskonałości jest stały kontakt z klientem i wypracowanie razem z nim poszczególnych działań przedsiębiorstwa. Niezmiernie istotnymi działaniami są, w duchu 6 sigma, te działania, które jednoczą wysiłki wykonawcy projektu z jego klientem w celu wypracowania określonej wartości – np. celu i zakresu projektu, tabeli działań związanych z radzeniem sobie i zapobieganiem wystąpienia zidentyfikowanych ryzyk czy zupełnie podstawowych zasad komunikacji.

Aby jednak 6 sigma zastosować w projekcie, nie wystarczy zapał wykonawcy projektu – trzeba nim zarazić także klienta. Przed zespołem projektowym ciężka praca, która rozłoży się pomiędzy obie strony projektu. Środek ciężkości będzie to tu, to tam, w zależności od projektu, jego środowiska czy konkretnej sytuacji.

W kolejnym artykule zapoznamy się z podstawowymi informacjami dotyczącymi narzędzi 6 sigma i zastanowimy się jak można wykorzystać je w projekcie.

PODZIEL SIĘ
Redakcja 4PM.pl
Misją 4PM.pl jest pomaganie Project Managerom w ich codziennej pracy poprzez dostarczanie informacji i wiedzy z zakresu zarządzania projektami.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ